Applikator – laminator stołowy

Applikator – laminator stołowy

Modułowa budowa laminatora stołowego, absolutna nowość na rynku

Dostosowany jest dokładnie do aktualnych potrzeb użytkownika. Jako jedyne urządzenie ma możliwość rozbudowy o kolejne 2 metrowe moduły. Jeżeli w przyszłości zabraknie Ci długości, masz możliwość rozbudowy urządzenia o następne moduły.

Podczas zamówienia można wybrać od razu stół o długości: 4,6,8 m. Można też zwiększać długość stołu w miarę zapotrzebowania o kolejne sekcje, bez konieczności inwestycji w kompletnie nową maszynę. Jeśli w danej chwili nie pozwala na to miejsce w pracowni lub budżet, zawsze można rozbudowywać aplikator o kolejne sekcje 2,35m w przyszłości.

Korzyści

usprawnienia i rozbudowa: – stół, który może być rozbudowywany bez ograniczeń o kolejne moduły o długości 2,35m każdy

użytkowa szerokość 1,7 m

użytkowa długość stołu 2,07m (całkowita długość stołu 2,35m)

Podczas zamówienia można wybrać od razu stół o długości: 4,6,8 m

Aplikator może być zainstalowany w dowolnym miejscu, bez ograniczeń.

Docisk wałka jest realizowany przez szybko reagujące elektryczne silniki krokowe, zainstalowane po obu stronach maszyny (wyeliminowany jest w ten sposób kompresor).

3 ustalone poziomy siły docisku – niski, średni i wysoki

Okiem naszego eksperta:

Transport i instalacja

Aplikator może być zainstalowany w dowolnym miejscu, bez ograniczeń. Urządzenie jest montowane z elementów w miejscu użytkowania. Można je więc montować nawet w miejscach o ograniczonych możliwościach wniesienia – wąskie drzwi, schody, wysokie kondygnacje – wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości instalacja urządzeń jednobryłowych. Niskie koszty transportu. Nie ma potrzeby korzystania z żadnych specjalistycznych urządzeń do rozładunku z ciężarówki w miejscu docelowym.

 

System podnoszenia/opuszczania wałka dociskowego

Docisk wałka jest realizowany przez szybko reagujące elektryczne silniki krokowe, zainstalowane po obu stronach maszyny (wyeliminowany jest w ten sposób kompresor). Silniki mają zabezpieczenie uniemożliwiające nagłe/gwałtowne opadanie wałka. Opuszczanie wałka oraz docisk kontrolowane są przez naciśnięcie przycisku oraz trzymanie go wciśniętego do momentu osiągnięcia pożądanego poziomu docisku. Osiągnięcie żądanego docisku oznajmia sygnał dźwiękowy (4 regulowane poziomy głośności).

3 ustalone poziomy siły docisku – niski, średni i wysoki – gwarantują codzienną idealną powtarzalność jakości procesu oklejania dla poszczególnych materiałów. Unikalny system podnoszenia/opuszczania zawiera laserowy czujnik bezpieczeństwa, który wykrywa media lub inne elementy/przeszkody i delikatnie spowalnia opuszczanie wałka zanim dotknie podłoża. Wałek ląduje gładko i delikatnie na powierzchni, nie niszcząc materiałów takich jak np. płyty piankowo –kartonowe.

 

Ergonomia użytkowania

Dzięki unikalnemu systemowi regulacji docisku, wałek dociskowy jest zawsze idealnie równoległy do powierzchni roboczej. W odróżnieniu do systemów korzystających ze sprężarek, operator może pracować z boku stołu, pracując nawet z płytami o mniejszych szerokościach. Nie ma potrzeby umieszczania mniejszych płyt na środku stołu roboczego, aby zachować równomierny docisk. Rezultatem jest szybsza praca, mniejszy ból pleców i większa efektywność. Maszyna może być obsługiwana z obu stron, jedną ręką, w celu przeciągnięcia karetki do wymaganej pozycji, ustawienia docisku i opuszczenia rolki laminującej. Ustawienia te można robić w czasie ruchu karetki.

Wałek dociskowy: wykonany jest z silikonu o wysokiej odporności, a nie z gumy. Dzięki temu materiały adhezyjne nie przyklejają się do powierzchni, co ułatwia obsługę i ogranicza marnowanie materiałów. Transparentna mata PVC: elastyczna mata do cięcia pokrywa całą powierzchnię stołu. Jest ona całkowicie antystatyczna oraz nie zawiera ftalanów. Gilzy aluminiowe na materiały: jeśli już masz lub zamierzasz kupić laminator Kala 1650 lub automatyczny trymer KalaXY, gilzy aluminiowe (65″) stosowane w Applikatorze są dokładnie takie same i mogą być używane wymiennie z tymi maszynami. Daje to znaczne oszczędności czasu w obsłudze materiałów i przechodzeniu z jednego etapu jego obróbki do etapu kolejnego.

 

Przestrzeń robocza

Wykorzystaj wolną powierzchnię pod stołem AppliKatora do przechowywania mediów lub materiałów używanych codziennie w swojej pracowni. W innych płaskich aplikatorach przestrzeń ta zwykle jest niewykorzystywana. Zainstaluj ścianki boczne np. z logo firmy. W celu obudowania jednej lub kilku stron stołu należy używać materiałów kompozytowych z aluminium (rysunki konstrukcyjne dostarczy firma Kala. Materiał musi zostać zamówiony przez użytkownika). Unikalny system bezpieczeństwa pracy. Laserowy czujnik bezpieczeństwa w chwili wykrycia elementu/przeszkody znajdującej się w polu docisku spowalnia ruch wałka w dół. Zabezpiecza to operatora przed uwięzieniem palców lub rąk pod rolką przy pełnym docisku. Po zwolnieniu przycisku regulacji docisku wałek szybko się podnosi. Dłuższe boki aplikatora są zabezpieczone gładką listwą ochronną. Listwa ta posiada szczelinę do idealnie prostego odcinania materiałów. Wysokość roboczą stołu można regulować przy montażu do 80, 90 lub 100 cm.

 

Akcesoria opcjonalne:

  • oświetlenie LED: całkowicie dowolne; możesz zdecydować się na doświetlenie jednej lub kilku sekcji stołu.
  • układ wspomagający z luźnym wałkiem: między wałkiem wspomagającym, a wałkiem dociskowym można szybko układać rolkę materiału o mniejszej średnicy.
  • układ wspomagający z hamulcami naprężającymi materiał: kompatybilny z rolkami na materiały Kala o średnicy 350 mm (65 „). W tym układzie można umieszczać cięższe rolki mediów w pobliży wałka dociskowego.
  • magazyn na rolki: można umieścić na końcu stołu, aby utrzymywać do 3 rolek na materiały i przechowywać lub rozwijać materiały na stole. Może być założony na obu końcach stołu, więc można przechowywać do 6 takich rolek.

Dominik Borkowski

Manager Działu Sprzedaży Maszyn / Manager of Devices Sales Department

Zastosowane technologie

ID Cut

funkcja umożliwia precyzyjne wycinanie po obrysie, co zapewnia zakończenie produkcji na jednym urządzeniu

Poznaj markę Mimaki

Firma Mimaki Engineering została założona w Japonii w 1975 roku. Przez lata pracowała na pozycję globalnego lidera. Jest wiodącym producentem szerokoformatowych drukarek do druku atramentowego i ploterów tnących przeznaczonych na rynek oznakowań i poligrafii, rynek tekstylny, odzieżowy i rynki przemysłowe. Jest znana z nagradzanej wydajności swoich produktów, niezrównanej jakości konstrukcji i innowacyjnej technologii. Od pierwszego na świecie płaskiego plotera pisakowego formatu A2 po najbardziej ekonomiczną, wielkoformatową drukarkę UV LED, jaką kiedykolwiek widział świat, Mimaki intensywnie inwestuje w badania i rozwój oraz wkłada ogromny wysiłek w tworzenie innowacyjnych technologii i pionierskich nowych produktów. Firma Mimaki zaangażowana jest w rozwój technologii, która ustanawia nowe standardy w branży, tworząc maszyny i produkty zamieniające to, co wyobrażają sobie klienci, w zapierającą dech w piersiach rzeczywistość. Nasza współpraca z japońskim producentem trwa od 2011 roku. Pierwszą sprzedaną drukarką przez Sico był model Mimaki JV33-160s do firmy Mitko w kwietniu 2011 r. Jesteśmy dumnym autoryzowanym dystrybutorem sprzedaży i serwisu drukarek, ploterów tnących, atramentów i części zamiennych Mimaki.

Zobacz również:

Kontakt

Dominik Borkowski

Manager Działu Sprzedaży Maszyn


mob. (+48) 696 018 740
tel. (+48 22) 660 48 50 wew. 2283
e-mail: [email protected]